Jak rozliczyć kwoty wypłacone byłemu pracownikowi w ramach ugody
Wypłacone pracownikowi – na podstawie ugody sądowej – świadczenie stanowiące rekompensatę za pracę w godzinach nadliczbowych stanowi przychód ze stosunku pracy, który podlega opodatkowaniu. Jego istotą jest bowiem przywrócenie korzyści, którą pracownik mógłby osiągnąć, gdyby do rozwiązania umowy nie doszło. Wypłacona przez pracodawcę kwota nie korzysta ze zwolnienia podatkowego.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 marca 2024 r. (II FSK 832/21).
Podatnik zatrudniał pracownika na podstawie umowy o pracę. W sezonie letnim pracodawca podnosił wynagrodzenie pracownika z uwagi na dodatkowe obowiązki i możliwość pracy w nadgodzinach. Zwiększone wynagrodzenie w rzeczywistości było ryczałtem za pracę w godzinach nadliczbowych, choć formalnie strony nie posługiwały się tym nazewnictwem.
Jeszcze w trakcie obowiązywania umowy o pracę pracownik zdecydował się wytoczyć przeciwko pracodawcy pozew o zapłatę wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. W toku procesu strony zawarły porozumienie o zakończeniu stosunku pracy, w którym pracodawca zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, natomiast pracownik oświadczył, że porozumienie wyczerpuje wszelkie jego dotychczasowe roszczenia wobec pracodawcy wynikające ze stosunku pracy, w tym roszczenie do jakiegokolwiek wynagrodzenia lub dodatku za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta